Nowy Człowiek na Nowe Czasy – Przekroczyć Naiwność Wiary w Nowego Człowieka – Wprowadzenie (Odc. 1)

Na tym to ogólnym blogu, w odcinkach, co najmniej jeden na tydzień, publikować będę m.in. taki mój połowicznie oryginalny tekst – o jakim poniżej.

Czynię tak ponieważ niniejsze czasy potrzebują szybkiego przypomnienia pewnych prawd uniwersalnych. Kto z nich, w tych szybkich czasach, zdąży jeszcze skorzystać, tego zysk. Czemu kibicuję.

Przekroczyć Naiwność

Wybrane wskazania na głębię psychologiczną jednego z przekazów antycznych dotyczących duchowej ewolucji człowieka.

Psychologiczno – ezoteryczne znaczenie ewangelii (znaczenia przypowieści ewangelicznych).

Parafraza dzieła Maurice Nicolla „Nowy Człowiek” z komentarzem – Marat Dakunin.

Maurice Nicoll

Tekst Nicolla przeczytałem w języku angielskim („New Man”) i z tego języka, znanego mi w stopniu bardzo średnim, dokonuję parafrazy. Wszelkie błędy są moją winą, a wszelka zasługa jaką można przypisać przynależy się Autorowi oryginału.

Na początku uzasadnię w wielkim skrócie, dlaczego pewne konkretne, historyczne (prawdziwe lub fikcyjne, tak naprawdę) nazwy, imiona a czasem nawet wydarzenia – nie są istotne.

Jest tak dlatego, że ważne jest ZNACZENIE, a nie słowa.

I z tego znaczenia można dojść do PRAWDY – a jeśli idzie się cały czas trzymając prawdy – dojdzie się do Domu (do Boga, do Ojca, do szczęścia).

Jezus Chrystus powiedział: „Ja jestem Prawdą, Drogą i Życiem. Kto idzie za mną, ten ma życie wieczne”. I mi się wydaje, że mniej więcej to, co wyżej piszę, miał na myśli.

Dzięki zyskaniu takiego, sprawdzonego kręgosłupa, mogę mieć przynajmniej pewność, że przekazane zostało tutaj coś wartościowego, nawet gdyby moje liczne komentarze i pewne opinie, niekiedy odbiegające lub w pewnym sensie korygujące jak gdyby to, co może być wyczytane bezpośrednio z M. Nicolla, okazały się w najgłębszym sensie tego słowa, bezwartościowe.

Także moja parafraza ma za zadanie lepiej i przyjaźniej czytelnikowi, takiemu, jakiego sobie wyobrażam, pojąć, tak rozumowo jak emocjonalnie, najważniejsze sensy..

Postacie i zarys wydarzeń przedstawiony w ewangeliach nie wytrzymuje próby nowoczesnych metod badawczych i wiedza na ten temat to jasno stwierdza.

Ewangelie jednak to nie tylko postacie i zdarzenia, to także symbolika a przede wszystkim to nauki, głównie poprzez przypowieści..

Pisząc, co piszę, dokonuję znacznych skrótów, gdzieniegdzie zaś rozszerzam, dodaję komentarz, na końcu przeznaczam tę parafrazę do domeny publicznej, aby pozostać jak w najlepszej zgodzie z prawem autorskim ..

W następnym odcinku przedstawię wstęp do tej parafrazy „Nowego Człowieka”.

Mateusz

Marat Dakunin

Kraków, początek lata 2019 AD

2 odpowiedzi na “Nowy Człowiek na Nowe Czasy – Przekroczyć Naiwność Wiary w Nowego Człowieka – Wprowadzenie (Odc. 1)”

Leave a Reply

%d bloggers like this: